Friday, 25 January 2019

Ideologija na delu: politična korektnost je novodobna cenzura

Kaj stoji v ozadju propagiranja politične korektnosti? Zakaj je že desetletje vsak javni diskurz obarvan z njo? Najprej se je s politično korektnostjo okužila politika, zdaj je vseprisotna, že leta na socialnih omrežjih, velika večina ljudi je ekstra pazljivih pri izražanju (kletvice se pišejo z zvezdicami, to se prej nikoli ni dogajalo, napisali so jo kot je treba ali pa izpustili v celoti), vedno imajo na umu strpnost in so na preži (pri izražanju svojih misli ali pa izjavah drugih) na morebitne žaljivke, sploh vseh diskriminiranih skupin, najsibo to LGBT+, ne-belci ali samo bele ženske.

Razvil bom tezo o tem, da je za vsem skupaj ideologija. Namen je pod pretvezo strpnosti ožiti svobodo govora. Torej ideologija v svoji najčistejši obliki. Resnično misliš, da si strpen, v resnici pa sam sebe omejuješ do te mere, da nisi več svoboden, tvoje izražanje je omejeno. Me spomni na citat Goetheja:”None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free.”. Ne ujema se sicer 100%, je pa dejstvo, da gre za isto vrsto zaslepljenosti, misliš da si napreden, bolj kreposten, v resnici pa si se vrnil v čase, ko ljudstvo svobode govora ni imelo. In to je ideologija v najčistejši obliki! Igra je čisto preprosta, kdor zavzame status zatiranega, diskrimiranega je bulletproof. Na primer moški, ki je spremenil spol, torej je zdaj ženska, po možnosti še črna. Ta ima pravzaprav že super moči. Še huje, vsakega ki mu ugovarja, nasprotuje, se z njim ne strinja, je v naprej obtožen diskriminacije in je isti trenutek diskreditiran, totalno neverodostjen in nazadnjaški. Torej s tem, ko zavzameš pozicijo žrtve postaneš bulletproof, streli pa se kot bumerang vrnejo “napadalcu” (dejansko samo nekomu, ki se s teboj ne strinja, dasiravno 100% upravičeno in v mejah dobrega ukusa, bontona itd).

In s tem se razpravam povzroča neizmerno škodo. Prevladuje forma nad vsebino. Poglobljene debate na socialnih omrežjih so izginile. Nekje do leta 2012 si bil lahko dnevno udeležen v zanimivi razpravi, zdaj je to možno le izjemoma redko in še to, če se dotakneš teme, ki pesti cel kup ljudi. Recimo z blog postom o trgu dela sem vzpodbudil dolgo razpravo na Fejsu, naslednji dan pa še daljšo s FB postom, na temo peticije za spremembo šolskega sistema. Jasno, vključi se kakšen ogorčen starš in še kakšen, ki mojemu nasprotovanju prikima, potem tisti brez otrok, ki jim ni mar za prihodnost in voila, takoj pade več kot 30 komentarjev, debata je bila zelo razgibana in v večini primerov precej poglobljena, premišljena, dobro argumentirana. To zelo cenim in v takih razpravah neizmerno uživam. Zato ker politična korektnost ni morala poseči vmes, ker diskurz ni vključeval zatiranih članov družbe. Ker ni bilo žrtev. Torej edino v tem primeru se lahko. Ko se zavedaš tega, (spet) vidiš obseg cenzure, ki jo politična korektnost povzroča.

No comments:

Post a Comment