Monday, 7 January 2019

“Trgovinske vojne”? Yes, please!


Zakaj? Zakaj ne! Prvo in najpomembnejše, ekologija. Globalizem oziroma globalizacija s seboj prinašajo transport dobrin iz enega konca sveta na drugega. Iz konca, kjer je delovna sila najcenejša, predvsem tja kjer je najvišja potrošnja. Vse ta transport močno obremenjuje okolje. Da ne omenjam seveda tudi dejstva, da se kot vir energije tam največkrat, vsekakor pa veliko kot pogosteje kot v razvitem svetu uporablja premog. Najbolj umazan vir energije. Zato sem za to, da se uvajanje carin nadaljuje. Jasno si ne želim nenadne totalne eskalacije, kot v primeru Kosova, ki je na blago uvoženo iz Srbije in BiH uvedel kar 100% carine. Ampak širitev vrst blaga na katere bi se zaračunavalo teh (zmernih) 20% in/ali postopno zviševanje carinskih stopenj. S tem bi naredili ogromno za ekologijo, poleg prej omenjenih dveh virov onesnaženja, bi se zaradi posledičnega zvišanja cen tudi potrošnja zmanjšala. Najlažje in najučinkovitejše zmanjšaš obseg onesnaževanja in število odpakov, če jih sploh ne proizvedeš. Izpust CO2 se je zmanjšal samo eno leto v zadnjih desetletjih. Leta 2009, v času najhujše recesije. Neizpodbiten dokaz, da najučinkovitejše in najhitreje deluje le upad proizvodnje, zaradi manjšega povpraševanja (posledično manj transporta, tako blaga do trgovin, kot ljudi do trgovin).

Torej zmanjšanje onesnaževanja na treh nivojih. In še zmanjšanje potrošniške blaznosti. Obsedenosti z nakupovajem in vedno krajšega “high-a”, ki ga doživiš ob nakupu. Posledično pa še občutka praznine, ker te to v resnici tako in tako ne zadovoljuje. In tudi nikogar v resnici ne zanima, vsaka se le hoče pohvaliti z novo cunjo, kompliment drugi daje le zato, da ga dobi nazaj. Norost! Ob tem se ob pranju teh oblačil, katerim je v veliki večini že primešan poliester, sprošča v vodo enormna količina plastičnih mikrodelcev, ki pridejo mimo večine filtrov čistilnih naprav (marsikje jih niti nimajo), vse to pa potem pride na naše krožnike iz morja in rek. Oblačil je pa že zdaj na svetu toliko, da smo lahko vsi do konca stoletja oblečeni, brez tega, da se izdela eno samo novo.

Zdaj bodo začelii cviliti vsi, ki razmišljajo le skozi denar. Torej vpliv na gospodarstvo. Oziroma, kot se je bolj prijelo zadnja leta, na ekonomijo. Jasno, zmanjšala se bo gospodarska rast. Ampak, kaj ti pomagajo višje cifre BDPja, če se to skoraj v celoti preliva le v žepe 1%, rast plač pri nas res grdo zaostaja za gospodarsko rastjo (na Češkem jo recimo prehiteva, pa imajo tako kot mi zelo visoko gospodarsko rast). In več kupne moči, s tem več potrošnje, le še bolj ogroža okolje. Kaj ti pomaga več akumuliranih stvari, višje cifre na računu, če pa živiš v vedno bolj zastrupljenem okolju. Slednje resnično in direktno bolj vpliva na kvaliteto življenja, kot nagrmadene dobrine. In za večjo rast, je potrebno tudi več delati. Kar je še en dejavnik več za slabšanje zdravja (stres, izgorelost in vse te moderne bolezni). Tega uničevalca planeta imenovanega človek, kot vseh ostalih živalskih vrst.

Tako da Donald, še bolj kaži mišice v prihodnje. Ostali bodo sledili, s tem pa bodo politiki za zeleno prihodnost naredili veliko več kot z vsemi polovičarskimi podnebnimi sporazumi. Večina le-teh je itak farsa, predvsem zato, ker zgodovinsko največji onesnaževalec in glede na prebivalca še vedno 3x večji od Kitajske, ZDA, k tem sporazumom bodisi ne pristopijo bodisi iz njih izstopijo preden sploh stopijo v veljavo.

No comments:

Post a Comment